Nowe telewizory niezgodne z DVB-T2/HEVC


Nowe telewizory niezgodne z DVB-T2/HEVC

W wyniku zmian w nadawaniu cyfrowej telewizji naziemnej z DVB-T na standard DVB-T2/HEVC okazało się, że nie wszystkie odbiorniki telewizyjne, które w teorii do nowego standardu powinny być dostosowane, działają prawidłowo.

W pierwszej połowie 2022r. (w 4 etapach) na terenie Polski przeprowadzono proces „reformingu” i zmiany standardu nadawania z DVB-T (MPEG-4) na DVB-T2 (HEVC). Zmiana ta dotyczyły większości nadawanych programów (MUX-ów) z wyjątkiem MUX-3 (czyli programów telewizji publicznej TVP) oraz MUX-8. W związku z powyższym większość popularnych programów telewizyjnych (m.in. z grupy TVN, Polsat, Puls, TV Trwam, Fokus, Stopklatka i inne) można odbierać wyłącznie przy pomocy odbiorników zgodnych z nowym standardem HEVC. Jak się jednak okazuje wiele telewizorów (głównie kilkuletnich – wyprodukowanych do 2020r.) nie spełnia wyżej wymienionych wymogów. I najważniejsza kwestia, która często prowadzi do nieporozumień: Prawidłowy odbiór kanału testowego SprawdzamTV nie świadczy o tym, że telewizor jest zgodny ze standardem DVB-T2/HEVC.

Życie pokazało, że na rynku jest wiele modeli tv, które nawet w specyfikacji technicznej mają podaną zgodność z nowym standardem DVB-T2, a jednak nie odbierają programów HEVC nadawanych obecnie w Polsce. Dotyczy to telewizorów różnych producentów, również tych wiodących marek. Chodzi gównie o odbiorniki wyprodukowane w latach 2017-2020. Po zmianie standardu są w stanie prawidłowo odbierać wyłącznie MUX-y nadawane nadal w standardzie DVB-T/MPEG4 (czyli głównie programy TVP), w tym planszę testową SprawdzamTV.

 

Szczegółowa zawartość poszczególnych MUX-ów na Śląsku.


Refarming

Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej od lipca 2022r. część pasma UHF obecnie wykorzystywanego przez telewizję naziemną zostaje przeznaczona na rozwój telefonii komórkowej w standardzie 5G. Powoduje to konieczność zwolnienia części tego pasma oraz reorganizację multipleksów telewizji naziemnej. Proces ten jest nazywany „refarmingiem” częstotliwości. W związku z tym w 2022 roku zmienia się standard nadawania telewizji naziemnej. Obecny DVB-T zostaje zastąpiony nowszym i bardziej efektywnym standardem DVB-T2/HEVC. W związku z powyższym programy nadawane w standardzie DVB-T (pierwszej generacji) mogą być bardziej narażone na wszelkiego rodzaju zakłócenia, a ich odbiór może być utrudniony.

Urząd Komunikacji Elektronicznej na wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji podjął decyzję, aby sygnał multipleksu MUX-3 nadającego programy telewizji publicznej TVP mógł być nieprzerwanie transmitowany w standardzie DVB-T lub standardzie DVB-T2 według wyboru dysponenta rezerwacji częstotliwości – Telewizji Polskiej S.A., także po 29 czerwca 2022 r. aż do dnia 31 grudnia 2023 r., po której to dacie nadawanie na tym multipleksie będzie realizowane wyłącznie w standardzie DVB-T2/HEVC.

Nadajniki lokalne powinny zmienić standard nadawania do końca czerwca 2022r. przy czym wdrożenie tej zmiany pozostaje w gestii ich operatorów.

MUX-8 nadawany jest w zakresie VHF, w związku z czym nie dotyczy go proces refarmingu i może nadal być nadawany w standardzie DVB-T. Do jego odbioru wymagana jest specjalna antena kompatybilna z tym zakresem lub antena szerokopasmowa (dwuzakresowa VHF + UHF).

 

Powrót Udostępnij [ f ]