Nowy standard cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T2 w Polsce
Po rewolucji z 2013 roku kiedy to telewizja naziemna w Polsce przeszła z nadawania analogowego na cyfrowe czeka nas w roku 2022 kolejna mała rewolucja. Tym razem dotychczasowy standard cyfrowej tv naziemnej DVB-T zostanie zastąpiony nowym DVB-T2 (Digital Video Broadcasting – Terrestial Second Generation). I tak jak poprzednio, nowy standard niestety nie jest kompatybilny ze starym, co niesie za sobą konieczność wymiany odbiorników. Jednak o ile wcześniej było wiadomo, że telewizor kineskopowy nie jest dostosowany do odbioru telewizji cyfrowej, o tyle w tej chwili trzeba się zapoznać z parametrami technicznymi swojego telewizora.
15 grudnia 2023 zostanie zmieniony standard nadawania MUX-3 czyli podstawowego pakietu programów telewizji publicznej (TVP1, TVP2, TVP INFO, TVP3, TVP Sport i TVP Historia). Odbiorniki, które do tej pory prawidłowo odbierały multipleksy nadawane już w standardzie DVB-T2/HEVC m.in.:
- MUX-1: np. Stopklatka, Fokus, TV Trwam,
- MUX-2: Polsat, TV4,
- MUX-6: TVP Nauka, TVP Dokument itd.
są dostosowane również do odbioru podstawowych programów TVP w nowym standardzie HEVC i nie będzie konieczny zakup nowego odbiornika (potrzeba będzie jedynie zaktualizować listę programów).
Uwaga – programy nadawane w ramach MUX-8 (DVB-T1) oraz programy: TVN, TVN7, Puls i Puls2 (które są dostępne zarówno w standardzie DVB-T2 z mux-2 jak i w DVB-T1/MPEG z mux-L2) – ich odbiór nie świadczy o tym, że nasz odbiornik jest zgodny z nowym standardem DVB-T2/HEVC.
Czym jest nowy standard DVB-T2 i po co zostaje wprowadzony.
Jak zwykle, nowe wprowadza się po to, żeby było lepsze od starego. I to prawda. Standard DVB-T2 jest lepszy od swojego poprzednika, ponieważ daje możliwość większej kompresji sygnału, a co za tym idzie jest wydajniejszy. Umożliwia nadawanie większej ilości programów w lepszej jakości obrazu i dźwięku m.in.: wysokiej rozdzielczości HD, więcej ścieżek dźwiękowych (w tym dźwięk przestrzenny Dolby Digital itd.). Umożliwia także nadawanie większej liczby programów w ramach jednego multipleksu, czyli na tym samym kanale (na tej samej częstotliwości). I właśnie ta cecha wymusza konieczność wprowadzenia nowego standardu. Decyzją Komisji Europejskiej część pasma dotychczas telewizyjnego została przekazana operatorom telekomunikacyjnym dla nowej sieci 5G. Chodzi o zakres 700MHz (czyli kanały telewizyjne od 49 do 60). W Polsce zmiana ta nastąpiła w czerwcu 2020r. w wyniku czego przesunięto niektóre MUXy (programy) na inne kanały (częstotliwości) i trzeba było wykonać ponowną reinstalację swoich odbiorników (chociaż niektóre zrobiły to automatycznie). W związku z powyższym na zmniejszonym zakresie zrobiło się ciasno. Niektóre nadajniki (m.in. na Śląsku nadajniki Katowice Kosztowy i Wisła Skrzyczne zostały zsynchronizowane i pracują na tych samych częstotliwościach – co nie jest najkorzystniejszym rozwiązaniem z punktu widzenia jakości odbieranego sygnału). Poza tym nie ma już miejsca na uruchamianie nowych programów tv, tym bardziej w jakości HD.
Dlatego decyzją Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Polsce nowy standard nadawczy DVB-T2/HEVC zostanie wprowadzony w 2022r. w zależności od regionu w 4 etapach – od marca do czerwca (na Śląsku 23 maja 2022r.) Oznacza to, że od tego momentu cyfrową tv naziemną będzie można odbierać wyłącznie za pośrednictwem odbiorników do tego przystosowanych. Warto tutaj dodać, że nasi południowi sąsiedzi Czesi taką zmianę wdrożyli już w październiku 2020r.
Czy trzeba będzie wymienić telewizor?
Niekoniecznie. Pierwsze pytanie czy w ogóle korzystamy z cyfrowej telewizji naziemnej, z kablowej, czy z satelitarnej. Jeżeli korzystamy z satelity lub kablówki, mamy dekoder dowolnego operatora (Polsat BOX – dawny Cyfrowy Polsat, NC+, Canal+, VECTRA itd.) to problem nas nie dotyczy i nie musimy nim sobie zawracać głowy.
Jednak gdy korzystamy z telewizji naziemnej to musimy ustalić, czy nasz stary telewizor jest już dostosowany do nowego standardu. Jeżeli mamy telewizor zakupiony mniej więcej po 2017 roku, dodatkowo jest to telewizor 4K (chociaż nie jest to warunek konieczny) to najprawdopodobniej spełnia on wszelkie wymogi. Możemy już teraz to sprawdzić, wykonując ponowne strojenie telewizora. Jeżeli odbiera czeskie stacje tv /*dotyczy regionów będących w zasięgu czeskich nadajników/ lub polski MUX-5 nadający testowo programy w DVB-T2 (m.in. nowy program TVP Dokument dostępny wyłącznie w DVB-T2) na kanale 27 (522MHz) /*nadajniki Katowice-Kosztowy, Wisła-Skrzyczne oraz Opole-góra Św. Anny – dane aktualne na kwiecień 2022r./ to mamy już 100% pewności, że jest wszystko ok. Jeżeli jednak nasz nowy tv ich nie odbiera, to może być wina anteny, więc nic nie jest jeszcze przesądzone. Zawsze można to sprawdzić w specyfikacji technicznej naszego odbiornika.
Dodatkowo od stycznia w ramach MUX-3 został uruchomiony program Sprawdzam TV (plansza testowa wraz z komunikatem), przy czym jej prawidłowy odbiór nie gwarantuje pełnej zgodności telewizora ze standardem DVB-T2/HEVC – czytaj więcej…
Jeżeli jednak mamy telewizor starszy niż 4-5 lat to istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie jest on przystosowany do odbioru nowego standardu. Tutaj z kolei możemy mieć tego pewność, jeżeli w październiku 2020r. zniknęły nam wszystkie czeskie stacje, które wcześniej odbieraliśmy. I co wtedy? Rozwiązań jest kilka. Możemy sobie kupić nowy telewizor. Aktualnie wszystkie sprzedawane w Polsce telewizory jako nowe powinny spełniać wszelkie wymogi odbioru nowego standardu DVB-T2/HEVC. Możemy także doposażyć nasz stary telewizor w zewnętrzny odbiornik DVB-T2 (tzw. dekoder tv naziemnej) tak, jak miało to miejsce wcześniej w przypadku telewizorów kineskopowych w chwili zmiany telewizji naziemnej z analogowej na cyfrową w 2013r. Trzeba tutaj jednak zwrócić uwagę na jedną bardzo istotną kwestię.
DVB-T2 w Polsce tylko w HEVC (H.265) – MPEG4 (H.264) nie będzie obsługiwany!
Nie każdy dekoder DVB-T2 jest dostosowany do odbioru standardu, który będzie obowiązywać w Polsce. Decyzją Urzędu Komunikacji Elektronicznej w naszym kraju (podobnie jak w większości krajów europejskich, w tym w Czechach) będzie stosowany standard DVB-T2/HEVC oparty na kodeku H.265. Niestety w handlu jest dostępnych wiele dekoderów DVB-T2 pracujących w standardzie MPEG-4 opartych na kodeku H.264. Ta niewielka (dla laika) różnica w specyfikacji ma kolosalne znaczenie, ponieważ taki dekoder w praktyce u nas będzie działał tak samo jak zwykły stary dekoder DVB-T (tylko do 2022r.). Niestety wielu sprzedawców, być może z własnej niewiedzy, albo co gorsza celowo, nie informuje o tym fakcie klientów w chwili zakupu dekodera. Dlatego kupując dekoder należy sprawdzić w jego specyfikacji czy ma oznaczenie HEVC lub H.265 (nie tylko 264 – to oznaczenie może być, w niczym nie przeszkadza, ale nic nie daje). Dotyczy to również specyfikacji technicznej telewizorów.
Poniżej znajduje się przykładowa lista kilku dekoderów (tunerów) DVB-T2, które zgodnie ze specyfikacją techniczną podaną przez ich producentów spełniają wszystkie wymogi standardu HEVC (H.256), który będzie obowiązywać w Polsce:
Zawsze możemy jeszcze rozważyć opcję przejścia z telewizji naziemnej na satelitarną, co z technicznego punku widzenia jest chyba rozwiązaniem najlepszym (pod względem jakości i oferty dostępnych programów). Niestety wiąże się z koniecznością zawarcia umowy z którymś z operatorów telewizyjnych. Jako ciekawostkę watro tu przytoczyć fakt, że w przypadku telewizji satelitarnej podobne zmiany również mają miejsce. Jednak tutaj o dostosowanie sprzętu dba nasz operator wprowadzając na rynek odpowiednie dekodery. Jeżeli ktoś natomiast korzysta z własnego dekodera SAT do odbioru bezpłatnych programów niekodowanych FTA również musi pamiętać o jego wymianie. Taka sytuacja miała miejsce we wrześniu 2020r. gdy TV Trwam (nadawany z satelity Astra) przeszedł ze standardu DVB-S na DVB-S2. Wiele osób wtedy korzystających ze starych dekoderów satelitarnych przestała odbierać właśnie ten program.
Tak czy owak nie musimy czekać z zakupem nowego dekodera (czy telewizora) do 2022r. ponieważ standard DVB-T2 jest kompatybilny z obecnie używanym standardem DVB-T(MPEG4), więc będziemy mogli od razu korzystać z nowego odbiornika.
Wszystkie informacje na temat aktualnych parametrów odbioru cyfrowej tv naziemnej w naszym regionie można znaleźć w zakładce DVB-T w Rybniku.
Artykuł został napisany przed wdrożeniem DVB-T2/HEVC w Polsce i niektóre informacje mogą być już nieaktualne!
Powrót Udostępnij [ f ]